portalonlinebialystok.pl

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co ma na celu?

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co ma na celu?

17.11.2020, 14:22

Praktycznie 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został ustanowiony Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który obchodzi się dnia 16 listopada. Z brakiem tolerancji każdego dnia styka się sporo osób i właśnie ta data ma o tym przypominać. Jest to między innymi prośba do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów, by zajęli się rozwiązaniem tego dużego problemu. Nauczanie, ale także przygotowywanie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu upowszechnianie akceptacji oraz zmniejszenie się przemocy wobec osób dyskryminowanych, co według organizacji UNESCO jest niezawodną metodą przeciwdziałania wszelkim szkodliwym zachowaniom w tym zakresie.

Cała ta inicjatywa została zwołana przez regularnie tworzące się akty przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, spotykają się właśnie te mniejszości, co zarejestrowano na przestrzeni wielu lat. Oznaki nietolerancji potrafią być bardzo krzywdzące dla osób szykanowanych, stąd również świętowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma komunikować o różnego rodzaju aktach przemocy, a także pomóc w odnalezieniu głównych przyczyn kiełkowania braku akceptacji. Żeby zrozumieć, czym faktycznie jest poszanowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz poszanowanie różnic indywidualnych, przydatne są takie działania, które zdecydowanie stają się pomocne w tym zakresie. Dodatkowo ma kształcić, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, rozumienia innych ludzi, ale także dostrzegania różnego rodzaju kultur.


W jaki sposób w naszym kraju obchodzono Międzynarodowy Dzień Tolerancji?


Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wystosowali ogólny apel, w którym argumentują niebywałe oparcie dla osób, które doznały fizycznej i werbalnej agresji wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Pod generalnym manifestem podpisał się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Solidarność tego dnia będzie prezentowana przez zawieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie wielu budynków, jak zasygnalizował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Głównie w tęczowych barwach został podświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij