portalonlinebialystok.pl

Walka ze smogiem

Walka ze smogiem

18.11.2020, 13:24

Dzień Czystego Powietrza obchodzony był parę dni temu.Z tego względu należałoby nabrać odrobinę refleksji nawiązujących do dość dużego problemu, który pojawia się w obrębie całej Polski. Mowa tu naturalnie o smogu, który potrafi okazać się dla wszystkich ludzi naprawdę bez granic katastrofalny. Toksyny, które wdychamy w sumie każdego dnia, mają bez żadnych wątpliwości związek z nieustannym rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już niecały rok. W sposób niewątpliwy warto regularnie informować czym jest degradacja środowiska a także jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.


Raptem w kilku programach telewizyjnych, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza poruszony został właśnie ten temat. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił także problem smogu. Ergonomiczne a także skuteczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie degradacji powietrza. Połowę smogu w Polsce produkujemy my sami w naszych domach, o czym zaznaczył Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zniszczymy kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.


W dodatku, w walkę ze zdegradowanym powietrzem włączył się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za ok. 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak rozgłosił Piotr Woźny, prezes spółki. Miejmy na uwadzę także fakt, że kłopot ze smogiem a także z koronawirusem możemy ze sobą bezpośrednio połączyć. Epidemia koronawirusa zapoczątkowała w lokalizacjach o szczególnie wysokiej degradacji środowiska, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


W kwestii smogu niewątliwie należałoby także mieć świadomość tego, co zasadniczo jest fundamentalną przyczyną. Tak więc jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu wielu niebezpiecznych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wszystkich aspektów jest nieprawdopodobnie ważna, głównie z powodu naszego zdrowia a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij